• Вчора школяр - сьогодні студент
• Рекомендації від колишніх першокурсників коледжу
• Рекомендації для батьків «Попередження суїцидальної поведінки у дітей»
• Як пройти співбесіду
• Як допомогти людині в кризовій ситуації
• Як допомогти людині, що вирішила покінчити життя самогубством
• Почуйте і підтримайте свою дитину
Фотогалерея
Віртуальна екскурсія
Відеогалерея
Газета
Як пройти співбесіду
Як поводитися на співбесіді. Підготовка до співбесіди.
Як тільки ви помістили своє резюме, складіть список питань, з відповідей на які вам повинно стати ясно, чи хочете ви саме цю роботу в саме цій фірмі. Адже якщо вакантна посада вам категорично не підходить, можна дізнатися про це вже з телефонної розмови і не витрачати час на зустріч, в якій для вас немає перспективи. З'ясуйте, хто проводитиме співбесіду, і попросіть номер телефону, за яким можна буде зв'язатися у разі непередбачених обставин. З'ясуйте адресу того місця, де з вами будуть розмовляти, як туди дістатися, скільки на це потрібно часу, які документи вам необхідно мати при собі. Спробуйте отримати по телефону хоч яку-небудь інформацію про фірму, в яку вас запрошують на співбесіду. Проявіть свою зацікавленість.
Щоб почуватися впевнено і спокійно, озбройтеся інформацією самостійно: зайдіть на сайт фірми в інтернеті, розпитайте своїх знайомих про неї, постарайтеся дізнатися якомога більше про сьогоднішній статус фірми, про її історію, щоб не виглядати безглуздо на співбесіді, коли з'ясується, що всім відомо про це підприємство, і тільки ви нічого про нього не чули. Ефект, справлений вашою некомпетентністю, навряд чи допоможе вам отримати жадану роботу…
Підготуйте документи, які візьмете з собою, перечитайте резюме, подумайте, які факти вашої біографії або характеристики можуть викликати питання, і постарайтеся підготувати на них відповіді заздалегідь. Відповіді повинні містити правдиву інформацію, а спосіб подачі цієї інформації вибирайте такий, щоб виглядати гідно. Якщо ви занадто часто змінювали роботу або маєте великі перерви у трудовій діяльності, подумайте, як це пояснити, щоб не нашкодити собі, але й не погрішити проти правди. Відрепетируйте уявну розмову кілька разів у різних варіаціях, тільки не грайте з собою в піддавки: моделюючи розмову з майбутнім співрозмовником, задавайте самому собі критичні питання і намагайтеся придумати правильні відповіді. Часто така сюжетно-рольова гра допомагає потім не розгубитися в реальній ситуації, адже «розумні» відповіді, придумані після проваленої співбесіди, вам вже не допоможуть.
Як відповідати на питання на співбесіді.
Як одягнутися на співбесіду.
Пам'ятайте, що зустрічають по одягу, тому заздалегідь перегляньте свій гардероб і вирішіть, в чому ви з'явитеся перед людиною, від якої залежить, чи отримаєте ви роботу. У цьому вам допоможе інформація про фірму і про ту вакансію, яку ви будете обговорювати на співбесіді. Не намагайтеся приголомшити рекрутера розкішним костюмом або яким-небудь фірмовим туалетом, адже заздалегідь невідомо, що за людина буде сидіти перед вами і чи сподобається їй розмовляти з гламурною штучкою або піжоном. Але і в іншу крайність не впадайте: не одягайте сирітське плаття, в якому ви будете виглядати безлико. Пам'ятайте: тут чекають не примадонну і не черницю, а людину, здатну добре впоратися з певною роботою, кваліфіковану та успішну в минулому. Особливо, якщо ви прийшли на співбесіду на керівну посаду.
Жести на співбесіді.
Психологи стверджують, що 55% впливу на враження про співрозмовника надають саме міміка і жести, 38% – парамова (інтонація, зітхання, паузи) і тільки 7% впливу припадає на мовлення, тому дуже важливо стежити за власними жестами. Адже іноді ваша міміка і жестикуляція входить у конфлікт зі змістом ваших слів, особливо якщо ви говорите неправду. Досвідчені ейчари це вловлюють відразу.
Прийшовши на співбесіду трохи раніше призначеного часу, не починайте метушливо діставати свої папери і переглядати їх (все має бути підготовлене і переглянуте заздалегідь), просто сядьте і в очікуванні перегляньте кілька журналів, які зазвичай лежать в прийомних: це дасть вам можливість віддихатися, заспокоїтися і підготуватися до перших хвилин зустрічі, які зазвичай бувають самими важливими і критичними. Якщо вас вже чекають, увійдіть в кабінет так, ніби для вас це звична справа: не стукайте, не заглядайте з боязким: «Можна?..» Тисніть руку міцно і впевнено, не питайте, куди можна присісти: якщо вам не запропонували сісти на конкретне місце, сядьте, де вам самому буде зручно (не ближче 1,5 м від співрозмовника, щоб не порушувати його особистий простір), але уникайте м'яких крісел і диванів, з яких важко вибратися після закінчення розмови.
Постарайтеся, щоб ваша поза, як і ваша мова, виражала спокій, впевненість в собі і своїх професійних якостях, не будьте скуті і старайтеся виглядати природно. Крім того, з жестів вашого співрозмовника ви теж можете зчитувати інформацію: якщо, слухаючи вас, він киває, значить, він згоден з тим, що ви говорите, або хоче підбадьорити вас. Якщо подався вперед, до вас – це жест зацікавленості. Але якщо він торкається носа, підборіддя, збирає пушинки зі свого костюма, барабанить пальцями по столу або слухає вас, схрестивши руки на грудях або закинувши одну ногу на іншу – це погані знаки, що свідчать про байдужність інтерв'юера або його неприязнь до вас.
Які питання задають на співбесіді. Що запитують на співбесіді.
З питань, що найчастіше задаються на співбесіді, можна скласти такий список:
– Розкажіть про себе.
– Як Ви справляєтеся з життєвими або професійними проблемами?
– Чим Вас привабила вакантна посада?
– У чому Ви, на Вашу думку, перевершуєте інших кандидатів?
– Назвіть Ваші чесноти і що Ви можете сказати про свої недоліки?
– Чому Ви пішли з попередньої роботи? або Чому Ви вирішили змінити роботу?
– Які пропозиції Ви ще отримували?
– Чи успішно Ви пройшли співбесіди в інших місцях?
– Як Ви плануєте поєднувати нову роботу з особистим (сімейним) життям?
– Хто може розповісти про Вас з колишніх роботодавців?
– Яку зарплату Ви розраховуєте отримувати?
– Чим любите займатися у вільний час?
– Які питання є у Вас до нас (мене)?
Як відповідати на питання на співбесіді.
Ваші відповіді на співбесіді повинні бути такими, щоб у інтерв'юера з'явився до вас щира зацікавленість. Не давайте йому вести допит, як це робить слідчий. Наприклад, якщо ви проходите співбесіду на роботу менеджера, у відповідь на прохання розповісти про себе не починайте нудний переказ своєї біографії. Підготуйте змістовну, лаконічну фразу, яка оживить ваше спілкування і переведе в правильне русло співбесіду. Приклад: «Я – досвідчений менеджер, що приніс фірмі, на якій працював, дохід у ...» Таким чином, ви повернете розмову до професійної тематики і викличете зацікавленість роботодавця. Ніколи не говоріть погано про колишніх роботодавців і колег, причину звільнення з попереднього місця пояснюйте відсутністю перспективи кар'єрного росту, непідходящою вам специфікою, незручністю добиратися до офісу – чим завгодно, але не критикуйте ні попереднє начальство, ні товаришів по службі, навіть якщо через них вам довелося піти з хорошого місця.
Як відповідати на співбесіді, що питати.
Що говорити про себе на співбесіді.
На питання про ваші недоліки відповідь може бути приблизно такою: «У мене, звісно, є недоліки, але вони ніяк не впливають на професійні якості». Якщо вас попросять розповісти про ваші успіхи, робіть це впевнено і ретельно, але безпристрасно і в нейтральних виразах, щоб це не виглядало вихвалянням. Якщо вас запитають про те, чи були у вас провали у професійній діяльності і як ви виходили з положення, майте на увазі, що інтерв'юера цікавить друга частина питання. Провали бувають у всіх, тому про них говоріть у загальних рисах, а от про те, як ви виправили ситуацію – детальніше, будь ласка, адже зараз ви себе продаєте. На питання про особисте життя потрібно доброзичливо і чітко відповісти, що з нею у вас все в порядку, і робота ніколи не заважала вашому особистому життю, так само як і навпаки. Якщо вас запитають: «Чому Ви вважаєте, що ми повинні взяти на цю посаду саме Вас?» – відповідайте, дивлячись в очі, що абсолютно упевнені, що впораєтеся з поставленим завданням, що у вас для цього достатньо досвіду, і це підтверджують ваше резюме та рекомендації.
Питання роботодавцю на співбесіді.
Що питати на співбесіді роботодавця.
Ось список питань, які допоможуть вам прояснити основні умови та вимоги до вашої нової посади:
– Що входить в мої обов'язки?
– Це нова посада у штатному розкладі або старе робоче місце?
– Який режим роботи?
– Які результати я повинен/а показати за випробувальний термін?
– Чи передбачаються навчальні курси для співробітників?
– У чиєму безпосередньому підпорядкуванні знаходиться моя посада?
– Чи передбачає посада відрядження або участь в додаткових проектах?
– Що входить в соцпакет компанії (підприємства)?
– Протягом якого часу мені чекати на рішення?
Оберіть зі списку питання, які вас цікавлять, і задайте їх на співбесіді. Якщо у вас є інші питання, задайте їх, але майте на увазі неписані правила:
─ питання має бути відкритим, що передбачає розгорнуту, а не однозначну відповідь типу «так» чи «ні»;
─ починайте питання зі слів «як», «хто», «що», але тільки не з «чому»: у питанні є відтінок критики, і відповідь роботодавця може виглядати, як виправдання, а це небажаний для вас нюанс;
─ нічого страшного, якщо питання будуть заздалегідь записані, але не слід задавати в першу зустріч занадто багато питань: якщо ви будете тут працювати, у вас з'явиться можливість про все дізнатися пізніше;
─ не ставте порожніх, безглуздих питань, які тільки зіпсують про вас враження;
─ не ставте корисливих питань (кількість відпускних днів, чи буде виданий в користування ноутбук, точні години роботи і т. д.) – такі питання під час першої бесіді недоречні.
Що робити після співбесіди. Що робити, якщо не дзвонять.
Зазвичай в кінці співбесіди ейчар обіцяє передзвонити. Іноді навіть повідомляє приблизний період часу, протягом якого ви можете очікувати дзвінка про те, що ви прийняті на роботу. Або про те, що «на жаль...», але дзвінки з відмовою бувають нечасто – чомусь сумну звістку ніхто не любить доносити до адресата.
Коли проходить вказаний на співбесіді проміжок часу, а дзвінка все немає, зателефонуйте самі, не довіряйте обов'язковості менеджерів, адже це вам потрібна робота. Якщо вас попросять передзвонити пізніше, передзвоніть, в цьому немає нічого принизливого. 46% наймачів вважає, що така активність тільки підкреслить вашу зацікавленість у роботі. Крім того, могла трапитися прикра помилка: загублений ваш номер або він неправильно записаний. Може, трапився якийсь форс-мажор, наприклад, відповідальний за ваше працевлаштування вирушив у несподіване відрядження. Зрештою, що ви втрачаєте від того, що самі зателефонуєте, навіть якщо доведеться почути по телефону відмову? Зате буде ясність і визначеність, що дозволить вам, не витрачаючи часу на марне очікування, активно продовжувати пошуки роботи.
Джерело: https://notabene.info/ua/karjera/301-yak-projti-spivbesidu.html